تنها چند روز پس از انتشار کریپتوکارنسی ها، کاربران کمی بیش از 1 میلیون دلار در این بازی معامله کردند. CryptoKitties یک بازی پرورش کلکسیونی است که به کاربران این امکان را می دهد تا گربه های کارتونی خنده دار را در یک بلاک چین جمع آوری کرده و آنها را در یک پلتفرم خاص خرید و فروش کنند. این بازی به قدری در بین جامعه بلاک چین محبوب شد که در ابتدای انتشار، شبکه اتریوم او با سرعت پایینی مواجه شد.

کار با چنین شخصیت های کارتونی سرگرم کننده و شاد است، اما هدف اصلی از ساخت این بازی می تواند اثبات اثرات و کاربردهای بالقوه باشد. بلاک چین او گفت که افزایش سطح امنیت و تجارت دارایی های دیجیتال آسان تر است.

در گزارش کار این بازی یا به عبارتی در وایت پیپر آن آمده است که این پروژه تمرکز ویژه ای روی بحث پرداخت ها دارد. در نهایت، سازندگان بازی امیدوارند که با گسترش دید خود، کاربران بتوانند درک بهتری از بلاک چین داشته باشند.

ارزهای دیجیتال یک ارز نیستند بلکه یک دارایی هستند

اکثر پروژه های مبتنی بر بلاک چین با ارز دیجیتال (پرفکت مانی، دوج کوین، بیت کوین، تتر، اتریوم و …) منتشر می شوند. این ارزها توکن های قابل معامله هستند که ارزش عملی دارند و حتی می توان آنها را به عنوان سهام شرکت مبادله کرد. عرضه توکن ها به یکی از موفق ترین ابزارها برای تامین مالی استارت آپ ها تبدیل شده است تا جایی که در بسیاری از موارد حتی بودجه از میلیون ها دلار نیز فراتر رفته است.

از سوی دیگر، ارزهای دیجیتال، ارزهای دیجیتال نیستند، بلکه دارایی‌های بلاک چین هستند که شباهت‌های ساختاری زیادی با دیگر توکن‌ها دارند. در عین حال، تفاوت های زیادی بین آنها وجود دارد. هر ارز رمزنگاری شده منحصر به فرد است و هیچ ارز دیجیتال مشابهی را نمی توان یافت. این یکی از مهمترین اصول در بحث ارزهای دیجیتال (پرفکت مانی، دوج کوین، بیت کوین، تتر، اتریوم و …) است. این بدان معناست که هر دلار صرف نظر از اینکه از کجا دریافت شده، چه سالی چاپ شده یا به چه راحتی به دست آمده، یک دلار است. دلار ارزشش را دارد زیرا ما آن ارزش را پذیرفته ایم.

ارزش توکن های منحصر به فرد از نادر بودن آنها ناشی می شود. هر ارز دیجیتال (پرفکت مانی، دوج کوین، بیت کوین، تتر، اتریوم و …) یک توکن ERC-721 با ویژگی های خود است. این ویژگی های خاص در کد آن نوشته شده است و تعیین می کند که آیا یک “فنوتیپ” یا “ژنوتیپ” یک ارز دیجیتال است. به عبارت دیگر، این کدها ژنتیک ارزهای رمزپایه هستند که ویژگی های هر یک را تعیین می کنند و مستقیماً در توکن های ERC-721 نوشته می شوند.

ترکیب فنوتیپ و ژنوتیپ اجازه می دهد تا چهار میلیون حالت ممکن برای ارزهای رمزپایه تعریف شود که هر کدام منحصر به فرد هستند.

پلتفرم مبتنی بر اتریوم

این بازی به جای ایجاد بلاک چین، از شبکه اتریوم استفاده می کند. قراردادهای هوشمند همچنین هر چیزی را که منجر به ایجاد و مبادله این ارزهای دیجیتال می شود کنترل می کند. در نتیجه، هیچ نهاد نظارتی مرکزی نمی تواند دارایی های شما را کنترل کند. هر کسی که این توکن ها را دارد، کیت هایی برای آنها دارد و می تواند آنها را نگه دارد یا آنها را مبادله کند.

از آنجایی که ارزهای دیجیتال از شبکه اتریوم استفاده می کنند، بازپرداخت و تمام تراکنش ها از طریق اتر انجام می شود. هنوز امکان خرید ارزهای دیجیتال با ارزهای سنتی وجود ندارد. اما سازندگان بازی قصد دارند به زودی این قابلیت را به بازی اضافه کنند.

ذخیره و مبادله ارزهای رمزپایه نیاز به یک کپی از اتریوم دیواری دارد که در مرورگرهای وب اجرا می شود. یکی از ساده ترین راه حل ها برای انجام مبادلات در این پلتفرم، استفاده از “متا ماسک” است. همچنین امکان کار مستقیم با قراردادهای هوشمند ارزهای دیجیتال با کدگذاری وجود دارد. با این حال، برای استفاده و کار با ارزهای دیجیتال خود به افزونه Metamask نیاز دارید.

این کیت ها از کجا آمده اند؟

اولین گربه این بازی در 2 دسامبر 2017 به دنیا آمد. از آن به بعد هر پانزده دقیقه یک گربه متولد می شود. این روند تا نوامبر 2018 ادامه داشت تا زمانی که گربه ای از نسل صفر باقی نماند. طبق گزارش اصلی بازی، تنها 50000 گربه نسل صفر وجود خواهد داشت.

پس از رسیدن به این تعداد، تمام گربه های نسل صفر می توانند زایمان کنند. هر گربه می تواند نقش والدین را بازی کند. صاحب گربه مادر نیز نتیجه این تولد را دریافت می کند. این گربه تازه متولد شده علاوه بر ویژگی های مشابه با والدینش می تواند ویژگی های منحصر به فردی نیز داشته باشد. در نوع خاصی از جهش که به ندرت اتفاق می افتد، یک گربه فانتزی متولد می شود که ارزش بالایی دارد.

از نظر تئوری، محدودیتی برای تعداد گربه ها وجود ندارد و تا زمانی که توانایی پرداخت هزینه تراکنش تولد را داشته باشید، می توانید گربه های جدید داشته باشید.

همچنین بازاری برای تولید مثل با گربه های دیگر وجود دارد. تا بتوانید با پرداخت مبلغی به صاحب گربه مادر صاحب فرزند شوید. بازار دیگری برای گربه هایی که هنوز زایمان نکرده اند وجود دارد.

هنر بلاک چینی؟

سر و صدایی که این دارایی های منحصر به فرد در دنیای ارزهای دیجیتال (پرفکت مانی، دوج کوین، بیت کوین، تتر، اتریوم و …) ایجاد کرده اند این سوال را ایجاد می کند که آیا این هنر است؟

ارزهای دیجیتال گربه ای خنده دار و زیبا هستند. با این حال، ارزش آنها به دلیل منحصر به فرد بودن و کمیاب بودن آنها است. حالا ارزش یک گربه لوکس را با جزئیات خاص تصور کنید.

هنر بلاک چین از یک سو و کمیاب بودن این دارایی ها از سوی دیگر منجر به گرایش به سمت ارزهای دیجیتال شده است. تصور کنید که یک هنرمند می تواند از اصالت محصول خود توسط بلاک چین محافظت کند. اگرچه ارزهای دیجیتال در چارچوب بلاک چین عمل می کنند، اما این بدان معنا نیست که هنر در آنها یافت نمی شود.

در نهایت سازندگان این بازی رمزارزها را فقط یک بازی می دانند و هیچ علاقه ای به گسترش ابعاد هنری آن ها نشان نمی دهند. از سوی دیگر، شرکت سازنده این پروژه معتقد است که می توان با این روش خنده دار مردم را با بلاک چین بیشتر آشنا کرد. درست مانند بازی معروف Minesweeper که مردم را با کامپیوتر آشنا کرد. یا بازی های مبتنی بر فلش که مردم را به اینترنت علاقه مند می کند. یا Farmville، که مردم را به شبکه اجتماعی و البته «پرندگان خشمگین» جذب کرد، که مردم و گوشی‌های هوشمند را به هم نزدیک‌تر کرد.

مسائل فنی: قراردادهای ارزهای دیجیتال هوشمند

این بازی از ساختار مدولار قراردادهای هوشمند و کتابخانه های دیگر آنها استفاده می کند. قرارداد اصلی، با ردیابی مالکیت هر کیت، هویت و انتقال آن را مشخص می کند. از سوی دیگر، همین قرارداد مسئولیت تولید ارزهای دیجیتال جدید را بر عهده دارد. فراتر از همه اینها، همه کارکردها از قرارداد اصلی ناشی می شود که منجر به اجرای قراردادهای دیگر می شود.

سایر قراردادها همان عملکردهایی هستند که باعث تعیین نسل و تعیین ژنتیکی گربه ها می شوند. همانطور که قبلا ذکر شد، قراردادهای هوشمند بلاک چین اتریوم را می توان به طور مستقیم کدگذاری کرد. اما ساده ترین راه استفاده از متاماسک است.

قیمت گربه ها چقدر است و چگونه می توان آنها را خرید؟

ساده ترین راه برای خرید این ارز دیجیتال استفاده از بخش فروشگاه (Marketplace) در وب سایت است. از آنجایی که هر ارز دیجیتال منحصر به فرد است، قیمت هر کدام متفاوت خواهد بود. قیمت گربه های این سایت از 0.003 تا 100.000 دهلیز است.

قبل از خرید ارزهای دیجیتال باید اتریوم را در حساب خود داشته باشید. شما می توانید این اتریوم را از طریق صرافی های خارجی مانند “Bit Phoenix”، “Kevin Base”، “Kriken” یا صرافی های داخلی دریافت کنید.

پس از خرید اتریوم، آن را به کیف پول متامسک خود که قبلا در مرورگر نصب کرده اید، انتقال دهید. از این پس کار شما آسان می شود و تنها کاری که باید انجام دهید این است که از طریق قسمت مربوطه در وب سایت بازی، رمزارزهای خود را ثبت و خریداری کنید.

چگونه ارزهای دیجیتال را ذخیره کنیم؟

برای این کار می توانید از کیف پول رسمی اتریوم در مرورگر یعنی Metamask استفاده کنید. به شما امکان می دهد دارایی های خود را نگهداری و معامله کنید. اگر می خواهید از کیف پول های سخت افزاری برای ذخیره کیت های خود استفاده کنید، می توانید از “Ledger Nano S” نیز استفاده کنید. این کیف پول سخت افزاری از توکن های ERC-721 پشتیبانی می کند.

تیم توسعه

Axiom Gene تیم سازنده این بازی سرگرم کننده است. مجموعه این تیم شامل پروژه های مختلفی است، از عینک های واقعیت مجازی گرفته تا فناوری های بلاک چین. اما رمزارزها را می توان یکی از نقاط قوت رکورد آنها دانست.

درآمد آنها نیز از طریق بلاک چین و این بازی منحصر به فرد است. این شرکت با فروش گربه های نسل صفر سود خوبی به دست می آورد. از طرفی به ازای هر تراکنشی که در پلتفرم بازی انجام می شود، مبلغی معادل 3.75 درصد از کل تراکنش دریافت می کند. تا پایان سال جاری و با پایان یافتن گربه های نسل صفر، تنها منبع درآمد توسعه دهنده محل انجام این معاملات خواهد بود.

البته این بدان معنا نیست که باید کیت های خود را از بازار رسمی این بازی خریداری کنید. این به شما این امکان را می دهد که گربه های خود را در بازارهای غیررسمی نیز معامله کنید تا از Axiom Gene درآمدی کسب نکنید. قراردادهای هوشمند در حراج بازی را نمی توان چندان مفید و قابل اعتماد برای تراکنش ها دانست.

چارچوب های زمانی و نقشه راه

در هفته اول دسامبر 2017، زمانی که بازی منتشر شد، این پلتفرم حدود شصت هزار کاربر، صد هزار گربه و پنج میلیون دلار در حراج داشت. در همان هفته مسئولان بازی اعلام کردند که حدود 25 درصد از ترافیک شبکه اتریوم به دلیل این بازی بوده است.

هفته بعد، این تعداد به 150 میلیون کاربر افزایش یافت و سرمایه در گردش در حراج 15 میلیون دلار بود.

می توان به این نتیجه رسید که حتی در دنیای خشک و بی روح ارز دیجیتال (خرید پرفکت مانی، خرید دوج کوین، خرید بیت کوین، خرید تتر، خرید اتریوم و …) می توان خلاق بود. جذابیت ایجاد کرد و درآمد داشت.

آخرین تاریخ تغییر این مطلب: ژانویه 18, 2022